Venkovní Galerie Vltavská vystavuje velkoformátové grafiky Tomáše Ročka Nejisté kartografie

13. 07. 2023

Praha, 13. července 2023 – Venkovní veřejná Galerie Vltavská, která je na kaskádovitých terasách u stanice metra Vltavská, pokračuje další, v pořadí už osmou výstavou, instalací velkoformátových grafik Tomáše Ročka pod souhrnným názvem Nejisté kartografie. Grafiky vytištěné na výstavních modulech jsou inspirovány historií Holešovic, expandující zástavbou, ale i barevností prostoru Vltavské a Bubnů. Instalace zde potrvá do 30. září 2023.

Kromě vizuálnosti v sobě grafiky skrývají hlubší význam a zvou diváka k interakci. QR kódy s odkazem na esej či báseň jsou komponovány přesně ke každé jednotlivé mapě, resp. grafice. Vizuální část výstavy se rozrůstá v site-specific zvukovou performance, jejímiž autory jsou Jan Burian, Polina Khatsenko, Jan Krombholz a Ester Grohová. Site-specific projekt vznikl ve spolupráci Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) v rámci programu hl. m. Prahy Umění pro město.

Mapa se chodci otevírá jako páteční skála. Když ji rozloží na mech obepínající kámen ve tvaru stolu, není si jistý, kde je jih a kde sever. Pozorně mapu zkoumá a v krajině hledá podobnosti. Zlomenou větev zakreslenou pískem nebo stopy zvířete vedoucí k napajedlu. Mapa na něho také kouká. Prohlíží si jeho severní stranu obrostlou lišejníky a křehké prsty podobné chrostíkům nebo vrankám. Chodec si náhle není jistý tím, kde začíná a kde končí. Vidí dvěma páry očí, které na sebe ospale mrkají.

Instalace velkoformátových tisků je umístěna ve veřejném prostoru Vltavské a jeho bezprostředním okolí. Do kostek, na kterých jsou mapy umístěny, je možné vstoupit a návštěvníkům se otevírá krajina, která prosvítá pod mapou a je přístupná jinému způsobu čtení. Tisky jsou inspirovány historií Holešovic, expandující zástavbou, ale i barevností prostoru Vltavské a Bubnů. Mapa se rozrůstá jako organismus, protéká korytem Vltavy, na kterém se usadil písek a vylézá z krunýře jako želva. Výstavou provází česko-anglická zvuková instalace, vyprávějící příběh těch, kteří v mapách čtou jako ve svých tělech. Zkoumají vlastnosti prostoru, snaží se zorientovat a uchopit sebe samé. Hlasy zní jako ozvěny opuštěným prostorem, který mizí pod nánosem nových plánu, zvuků a čtvrtí. Příběh je možné si poslechnout po načtení QR kódů u jednotlivých kostek.

„Jsem velmi rád, že se v Praze daří i umění, které jde tak trochu mimo hlavní proud. Instalace velkoformátových grafik u metra Vltavská je toho důkazem. Líbí se mi, jak citlivě práce Tomáše Ročka zachytily atmosféru místa. A s povděkem kvituji i to, že se výtvarník snaží návštěvníky interaktivně zapojit, takže nejsou jen pouhými konzumenty, ale přímými účastníky výstavy,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata.

„Galerie Vltavská je projekt v jádru spontánní, ale jak se ukázalo i neobyčejně houževnatý. Přesto, že již měl několikrát zaniknout, vždy se proklíčil opět k životu a nadále přináší kreativní energii na Vltavskou. Jsem ráda, že tato výstava hovoří právě o metamorfóze daného místa, protože právě tak město, jakožto habitat lidské civilizace, funguje. Některé jeho prvky mizí, některé se nadále vyvíjejí,“ dodává Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP.

Galerie Vltavská vznikla ve spolupráci DPP a GHMP v rámci programu Umění pro město jako prostor pro dočasné umělecké intervence již v roce 2020. Za tu dobu se zde zatím představilo sedm výstav. Šest z nich vyšlo z otevřené výzvy, kterou GHMP pro projekt vypsala. Nyní se zde představuje osmá umělecká intervence Nejistá kartografie autora Tomáše Ročka do veřejného prostoru kaskádových teras, které by měly již tento rok ustoupit novému urbanistickému řešení území Bubnů. To zde počítá se vznikem nové piazetty kolem plánované koncertní síně.
 

Kontakt pro více informací:
e-mail: tiskoveoddeleni@dpp.cz

Otevřít popup