Nacházíte se v sekci: Úvod » Pro média » Tiskové zprávy » Pražská městská doprava výrazně zvýšila svou bezbariérovou dostupnost pro cestující se sníženou pohyblivostí
 

Pražská městská doprava výrazně zvýšila svou bezbariérovou dostupnost pro cestující se sníženou pohyblivostí

Praha, 4. června 2003 – Výrazně pohodlnější a snazší než v 90. letech 20. století je dnes cestování pražskou městskou dopravou pro postižené osoby a osoby se se sníženou pohyblivostí. Pražský dopravní podnik nabízí cestujícím se sníženou schopností pohybu jak tzv. garantované spoje provozované nízkopodlažními městskými autobusy, tři speciální autobusové linky pro invalidy, bezbariérové přístupy do 22 stanic pražského metra, které bylo původně projektováno a stavěno jako invalidům zcela nevyhovující. Nově dopravní podnik hlavního města Prahy prodloužil také o dalších 90 minut provoz výstupových eskalátorů mezi vestibuly stanic a vnějším chodníkem – a to až do 23.30 hodin.

 

Pražská městská doprava dnes patří mezi invalidům nejvíce otevřené dopravní systémy v rámci měst v zemích vstupujících do Evropské unie. Odstranění bariér v rámci pražské MHD pro přístup osob se sníženou pohyblivostí bylo možné především díky výrazné modernizaci autobusového parku – DP dnes provozuje celkem 254 moderních nízkopodlažních autobusů, a současně díky dobudování výtahových přístupů do všech stanic metra, kde to stavební projekt a technologie – často ze 70. a 80. let - umožňovaly. Na autobusových zastávkách jsou spoje vedené nízkopodlažními autobusy označeny jako tzv. garantované spoje, což znamená, že cestující se sníženou pohyblivostí si může přesně vyhledat spoj, který mu umožní snazší přepravu nízkopodlažním autobusem. K dispozici jsou cestujícím rovněž tři zcela nové Midibusy jezdící na lince 291 v oblasti pražského Karlova.

Jak již bylo řečeno, od začátku měsíce června dopravní podnik upravil provozní režim výstupových eskalátorů spojujících vestibul stanice s ulicí. I když je v pozdních večerních hodinách velmi nízká frekvence cestování osob se sníženou pohyblivostí, jsou nyní tyto eskalátory v provozu až do 23.30 hodin. V kombinaci se stanicemi, které alternativně nabízejí bezbariérový vstup přímo výtahem z ulice (případně jsou umístěny v úrovni ulice – například Vyšehrad) je tak i v pozdních večerních hodinách – v rámci technických možností - zajištěna plná přístupnost metra i pro občany se sníženou pohyblivostí.

V rámci modernizace a investic do vybavení pražského metra a prostředků MHD počítá dopravní podnik s dalším postupným odstraňováním některých stále existujících bariér. Do konce letošního roku tak dopravní podnik například pořídí dalších 20 nízkopodlažních autobusů; současně také dopravní podnik zahájil dlouhodobý projekt postupné výměny vybraných eskalátorů umožňujících chodci řízený provoz na fotobuňku v průběhu celých 24 hodin. Výrazné usnadnění cestování chystá dopravní podnik v metru také pro cestující s poruchami zraku. Zde bude v průběhu června instalováno speciální signalizační zařízení pro strojvedoucího vlaku upozorňujícího jej na to, že ve stanici hodlá do vlaku nastoupit nevidomý cestující. Obdobný systém přitom již funguje také v tramvajové dopravě, kde nevidomým cestujícím slouží pro lepší orientaci akustické hlásiče čísla linky a směru, kterým jede.

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím:
Michaela Kuchařová, tisková mluvčí DPHLMP
tel.: 296 192 011, 724 167 964

 

Přejít na navigaci


 
 • Fanshop DPP
 • Řidiči
 • elektronicka jizdenka
 • E-shop
 • Nemovity majetek
 • SMS Jízdenka
 • Doprava bez bariér
 • Moje spojení
 • Pracovní příležitosti
 • Parkuj v klidu
 • EUfondy


 

Přihlášení | Registrace