Nacházíte se v sekci: Úvod » Zábava a volný čas » Muzeum MHD
 

Muzeum MHD

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.

 

Muzeum MHD je otevřeno od 19. dubna 2019 do 17. listopadu 2019 vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích, od 9.00 hodin do 17.00 hodin.

Vstupné

Vstupenky se prodávají v pokladně muzea a každá je označena datem.

Základní vstupné

děti do 6 let: zdarma,
děti 6–15 let: 30 ,
dospělí: 50 .

Slevy ze základního vstupného
Výpravy nad 15 osob

děti 6–15 let: 20
dospělí: 40

Senioři

Držitelé senior pasu, nebo průkazu Senior 70+ : vstup volný.

Zaměstnanci Dopravního podniku hl. m. Prahy, akciové společnosti

Zaměstnanci DP, a. s., jejich rodinní příslušníci a důchodci DP, a. s. mají vstup zdarma.

Kontakt

Patočkova 4
Praha 6,

Telefon (soboty, neděle a svátky během otevírací doby muzea): 296 128 960
Telefon:
296 128 900, 296 128 923
Fax: 296 128 901

Logo TripAdvisor

Stručně o muzeu...

Historická tramvaj

Dne 14. května 1993 otevřel pražský primátor Jan Koukal slavnostně Muzeum městské hromadné dopravy v Praze, které je umístěno v historickém objektu tramvajové vozovny v Praze - Střešovicích.

Už samotná vozovna byla v roce 1991 vyhlášena technickou památkou. Byla postavena v roce 1909 a je typickou ukázkou účelových dopravních staveb Elektrických podniků hlavního města Prahy z období počátků pražské městské hromadné dopravy. Svému účelu - deponování a údržbě tramvajových vozidel sloužila až do roku 1992, kdy byla zahájena její adaptace na muzeum.

Dne 21. července 1998 byl soubor 50 historických vozidel městské hromadné dopravy a 34 dalších sbírkových předmětů v Muzeu prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.

Kromě vlastních vozidel a předmětů Muzeum vystavuje také dlouhodobě zapůjčené exponáty Národního technického muzea.

Střešovická vozovna však není jen muzeem. Z jedné její haly jsou vypravovány i některé provozní soupravy historických tramvají - ty však nejsou muzejními exponáty. Vyjíždějí odsud na svoji trasu o sobotách, nedělích a svátcích v letní sezóně například okružní linka 41, případně i vozy podle přání různých zahraničních i tuzemských zájemců.

Virtuální prohlídka Muzea

Podívejte se do prostor Muzea MHD formou virtuální prohlídky!

Výstava o historii MHD v Praze

Historické vozy

Nedílnou součástí expozice je stálá výstava o historii městské hromadné dopravy v Praze. Vznikla za spolupráce Historického archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy, akciové společnosti s celou řadou institucí: Státním ústředním archivem, Archivem hlavního města Prahy, Společností městské dopravy i se členy Kroužku městské dopravy Kulturního domu Vltavská v Praze 7. Návštěvníci muzea mají možnost shlédnout unikátní fotografie, kopie historických dokumentů, plánků, jízdenek, ale také videopořady s jedinečnými filmovými materiály z fondů Národního filmového archivu. Muzeum hlavního města Prahy do expozice dlouhodobě zapůjčilo soubor modelů dalších pražských historických vozidel MHD, které se do dnešních dnů již nedochovaly. Akciová společnost ČKD Tatra v muzeu vystavuje model rychlodrážního vozidla R 1, připravovaného na počátku 70. let pro pražské metro.

Výroční zprávy Muzea MHD

Fotogalerie

 

Přejít na navigaci


 


 

Přihlášení | Registrace