Nacházíte se v sekci: Úvod » Pro média » Tiskové zprávy » Lanová dráha na Petřín slaví 120 let od zahájení provozu
 

Lanová dráha na Petřín slaví 120 let od zahájení provozu

Praha, 21. července 2011 - Dne 25. července 2011 si Dopravní podnik hl. m. Prahy připomene významné výročí 120 let od zahájení provozu pozemní lanové dráhy na Petřín, jejíž pohon byl na vodní převahu. V roce 1891 byla postavena 383 metrů dlouhá lanová dráha, aby mohli Pražané snadněji navštívit novou atraktivitu města – rozhlednu Petřín.

 

Provoz lanové dráhy na již tradiční výletní místo skončil v roce 1914 v souvislosti s 1. světovou válkou. Po válečných neúspěšných pokusech o obnovení provozu převzaly lanovku v letech 1931-1932 Elektrické podniky hlavního města Prahy (dnešní DPP). V roce 1932 byla jimi přestavěna na elektrický pohon a současně prodloužena na celkovou délku 511 metrů. Spolehlivě sloužila veřejnosti přes 30 let.

V roce 1965 došlo na Petříně k rozsáhlým sesuvům půdy, které trať lanovky zničily. Znovu se lanovka na Petřín rozjela po dvacetileté přestávce v roce 1985, kdy po náročné rekonstrukci byla začleněna do systému MHD. Tato rekonstrukce zachovala původní parametry tratě i strojní vybavení z roku 1932.

K lanové dráze se cestující pohodlně dostanou od tramvajové zastávky Újezd stejnojmennou ulicí, z níž odbočí do nenápadné uličky U Lanové dráhy. Jízda lanovkou po trase Újezd – Nebozízek-Petřín poskytuje netradiční výhled na město i Pražský hrad. Poblíž horní stanice lanové dráhy lze navštívit kromě rozhledny Petřín také Bludiště, Růžový sad, Štefánikovu hvězdárnu nebo barokní kostel sv. Vavřince. Dolů na Újezd se můžou cestující dopravit opět lanovkou, která jezdí po celý den každých patnáct minut a v létě každých deset minut. Pro jízdu lanovou dráhou platí v současné době všechny typy jízdenek MHD.

„Petřín stále patří mezi turistické dominanty Prahy, proto jsme rádi, že právě Dopravní podnik hl. m. Prahy přispívá k dostupnosti rozhledny a dalších objektů v okolí, a to jak pro tuzemské, tak i zahraniční návštěvníky“, dodal Stanislav Laně, vedoucí provozovny Lanová dráha Petřín. Oblíbenost mezi cestujícími, kteří se ročně svezou lanovkou při pohledu na pražské panorama, dokazuje i loňský počet 1 778 000 cestujících. Pokud uděláme jednoduchý odhad počtu přepravených osob v chybějících letech porovnáním jednotlivých sezón, můžeme konstatovat, že lanová dráha na Petřín přepravila doposud od roku 1891 přibližně 56 milionů cestujících.

Provozní doba:

Celoročně mimo pravidelné výluky v březnu a říjnu

Časový interval:

v zimním období (listopad - březen) jezdí od 9:00 – 23:20 hod. v intervalu 15 minut
v letním (duben - říjen) jezdí od 9:00 – 23:30 hod. v intervalu 10 minut

Pravidelné revize:

Během pravidelných revizí je lanová dráha mimo provoz
jarní: od 14. března do 1. dubna 2011
podzimní: od 10. do 27. října 2011

Technické parametry:

délka tratě: 510,4 m
počet zastávek: 3
počet vozů: 2
statistická obsaditelnost 1 vozu: 100 míst
překonávaná výška: 130 m
rychlost jízdy: 4 m/s

 

Kontakt pro více informací:

Ilona Vysoudilová
Vedoucí Tiskového oddělení a tisková mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy,
email: tiskoveoddeleni@dpp.cz

 

Přejít na navigaci


 


 

Přihlášení | Registrace