Nacházíte se v sekci: Úvod » Pro média » Tiskové zprávy » Cenu Český zavináč získal Dopravní podnik hl. m. Prahy za projekt „SMS jízdenek“
 

Cenu Český zavináč získal Dopravní podnik hl. m. Prahy za projekt „SMS jízdenek“

Hradec Králové, 6. dubna 2008 – V rámci programu slavnostního setkání v předvečer zahájení mezinárodní konference ISSS 2008 v Hradci Králové byly v Klicperově divadle vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Prestižní ocenění letos získala nová služba Dopravního podniku hl. m. Prahy – možnost nákupu jízdenky prostřednictvím zaslání krátké textové zprávy z jakékoli stávající sítě GSM – která byla spuštěna v listopadu 2007.

 

Porota letos zvažovala několik zajímavých projektů, takže rozhodování bylo náročnější než obvykle, říká RNDr. Tomáš Renčín, ředitel konference ISSS a člen poroty sdružení Český zavináč. Nakonec jsme se ale shodli na tom, že nová služba Dopravního podniku hl. m. Prahy – byť není přímo z prostředí veřejné správy – představuje naprosto konkrétní příklad toho, jak mohou moderní technologie usnadnit život jednoduchým způsobem prakticky každému.

Podle vyjádření Jana Svobody, ředitele marketingu Dopravního podniku hl. m. Prahy, hlavním motivem zavedení služby SMS jízdenka bylo ulehčit cestujícím starosti s automaty, drobnými mincemi a především dát možnost nedobrovolným černým pasažérům skoncovat s neplacením a riskováním pokut.

Služba je k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Podle statistik připadá v ČR na jednoho člověka 1,5 mobilního telefonu, což potvrzuje vysokou penetraci využívání mobilních telefonů a jejich služeb. Podle jízdenkového systému používá tuto službu už od ledna průměrně devatenáct tisíc cestujících denně. Výzkum, který pro Dopravní podnik zhotovila nezávislá agentura Westminster, ukázal, že 60 % uživatelů SMS jízdenky představuje nové platící zákazníky, kteří se rekrutovali z řad „nedobrovolných“ černých pasažérů. Z průzkumu je nadále patrné, že díky zavedení SMS jízdenky ubylo 1 % trvale tarifně neukázněných cestujících (černých pasažérů), přibližně o 16 % je méně nedobrovolných či občasných černých pasažérů a naopak přibylo o 17 % více platících cestujících.

Rozhodnutí poroty soutěže Český Zavináč o vítězi letošního ročníku vedle těchto argumentů podpořil i fakt, že řešení, s nímž jako první přišel právě Dopravní podnik hl. m. Prahy, vzbudilo značný zájem v mnoha dalších městech ČR a inspirovalo i řadu projektů, kde by bylo možno podobné principy využívat, jako třeba v případě poplatků ve zdravotnictví či v některých dalších oblastech.

Z historie soutěže Český zavináč

V prvním ročníku v roce 1999 si toto ocenění odnesl ministr spravedlnosti Otakar Motejl za zpřístupnění obchodního rejstříku (www.justice.cz) na Internetu a také za dlouhodobě otevřený přístup k potřebám široké veřejnosti.

V roce 2000 porota udělila cenu Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za projekt Digitální knihovna Český parlament (www.psp.cz/eknih) s archivem digitalizovaných těsnopisných zpráv z jednání Českého parlamentu od roku 1918 do současnosti.

V roce 2001 cenu získalo ocenění Ministerstvo vnitra ČR za projekty Pátrání po vozidlech, Neplatné doklady a Úřad není labyrint, provozovaných na internetových stránkách www.mvcr.cz.

V roce 2003 zvítězil projekt „Společné česko-slovenské digitální parlamentní knihovny“, na němž se podílely Parlamentní knihovna ČR Kancelář Poslanecké sněmovny a odbor informatiky Kanceláře Senátu a Parlamentní knihovna, parlamentní archiv a odbor informatiky Kanceláře Národní rady Slovenské republiky.

V roce 2004 byl oceněn projekt Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního „Nahlížení do katastru nemovitostí“ – nepřetržitá a bezplatná služba dostupná všem uživatelům internetu, která umožňuje získat vybrané údaje z katastru nemovitostí, stejně jako informace o stavu jednotlivých řízení založených na příslušném katastrálním pracovišti, a to jak pro účely zápisu vlastnických a jiných práv, tak pro účely potvrzování geometrických plánů.

V roce 2005 se neudělovala hlavní cena, ale dvě čestná uznání, a to projektu České spořitelny, a. s., – „Ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí pro potřeby posuzování hypotečních úvěrů“ a projektu Úřadu MČ Praha 6 – „Ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí“.

V roce 2006 se držiteli ceny společně staly dva subjekty veřejné správy – „Podvýbor pro informační systémy ve veřejné správě Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR“ a „Ministerstvo informatiky ČR“, a to za úspěšné prosazení zásadního rozšíření okruhů míst, která jsou oprávněná k vydávání ověřených výpisů z úředních rejstříků a databází, do návrhu novely zákona o informačních systémech veřejné správy.

V roce 2007 získal cenu Český zavináč současný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu ČR Ing. František Dohnal za dlouholeté úsilí o rozvoj informační společnosti a významný podíl na elektronizaci veřejné správy na místní i regionální úrovni.

Pořadatelem soutěže je Sdružení Český zavináč

U Svobodárny 12/1110, 190 00 Praha 9

e-mail: cesky@isss.cz.

Více informací o konferenci ISSS/LORIS/V4DIS 2008 i o předchozích ročnících včetně podrobného programu a řady zajímavostí lze najít na www.isss.cz.

Další informace:

PhDr. Prokop Konopa, ISSS Public Relations, tel.: +420 603 472 333,
e-mail: prokop.konopa@iol.cz

 

Přejít na navigaci


 
  • Řidiči
  • elektronicka jizdenka
  • E-shop
  • Nemovity majetek
  • SMS Jízdenka
  • Doprava bez bariér
  • Moje spojení
  • Pracovní příležitosti
  • Parkuj v klidu
  • EUfondy


 

Přihlášení | Registrace